Dopis od českého horolezce a polárníka
V rámci přípravy na první Český pochod k jižnímu pólu jsem jako člen sdružení ARCTICA absolvoval již pěknou řádku expedic, ať už v asijských velehorách nebo v polárních oblastech. Některé z nich měly svůj vlastní cíl a plán, např. přechod Grónska, jiné nám sloužily pouze jako testovací akce našich schopností překonávat jednotlivé překážky spojené s dlouhodobým pobytem v extrémním prostředí. A zároveň pro nás byly zkouškou odolnosti a vhodnosti naší výstroje a výzbroje. Poslední takovou výpravou byl náš březnový pobyt na Špicberkách. Toto souostroví bylo vybráno záměrně, neboť teploty se zde v březnu pohybují okolo 20-35 stupňů pod nulou, ale zažili jsme několikrát i extrémních mínus 40°C. Vše je ještě umocněno obrovskou vzdušnou vlhkostí.
Jedním z našich nejdůležitějších úkolů na této akci bylo vybrat a vyzkoušet správný spacák, který by byl vhodný i pro další náročné polární akce, včetně připravovaného pochodu k jižnímu pólu. Zásadním úkolem bylo, zda používat i nadále vyzkoušené a v horách mnohokrát osvědčené péřové spacáky, nebo použít spacák z umělého vlákna. Dalším problémem bylo, které vlákno z toho množství, které trh nabízí, vlastně použít. Tento problém se sám vyřešil ve chvíli, kdy mne oslovili lidé z firmy PRIMA OUTDOOR, s.r.o., zda bych neměl chuť vyzkoušet jejich nové spacáky na některé ze svých výprav. Přiznám se, že jsem měl poměrně značné obavy pramenící z toho, že dosavadní největší extrém, při kterém jsem používal umělovláknový spacák, byl asi jarní výlet na Sicílii. Nicméně pokud jsme chtěli náš problém vyřešit, bylo nutné toto riziko podstoupit a doufat, že izolační schopnosti vlákna budou dostatečné.
Vzhledem k tomu, že PRIMA vyrábí v současné době spací pytle ze dvou kvalitních izolací a to z Polarguardu 3D a Climashieldu XP, rozhodli jsme se, že dva budeme spát v Polarguardu 3D, dva použijí Climashield XP a dva zůstanou v peří, abychom měli co nejlepší srovnání.
Jak jsem již napsal výše, teploty se pohybovaly od mínus dvaceti do mínus pětatřiceti stupňů Celsia a několikrát v noci klesly až na mínus čtyřicet. Vlhkost vzduchu byla okolo 90%. Toto extrémní klima spolu s prakticky nulovou možností vysušit vlhké spacáky způsobilo, že po několika dnech se péřové spacáky proměnily ve dvě vrstvy nylonu (jedna Dry-loft) naplněné v rohu sesypanou zmrzlou péřovou drtí. Místo aby hřál, pouze chrastil. Pro majitele těchto spacáků se potom chvíle, kdy měli zalézt do těchto ledových pytlíků, stávaly nejhoršími okamžiky celého dne. Příroda nám takto sama velmi rychle dala najevo, který materiál je do takovýchto podmínek vhodný a který ne. To proto, že obě umělá vlákna hřála po celou dobu expedice bez větších změn. Obrovská vlhkost neměla na jejich izolační schopnost žádný podstatný vliv a to jsme je kolikrát museli po rozbalení trhat, to jak byl vnější materiál slepený mrazem k sobě.
Otázkou pro nás zůstává, který materiál (Polarguard 3D nebo Climashield XP) si své skvělé vlastnosti udrží v takto extrémních podmínkách delší dobu. Tento problém patrně vyřešíme až po letním „výletu" do Grónska, kdy budou ty samé spacáky podrobeny další, tentokrát dvouměsíční zátěži v obdobných podmínkách jako na Špicberkách. Zde se totiž ještě vůbec žádný rozdíl v životnosti neprojevil.
Druhou otázkou bude, kolik vrstev vlákna 100g/m2 má mít spacák do mínus 40°C. Protože tyto naše „pětivrstvé", zcela standartní spacáky PRIMA EXTREM XP a PRIMA EXTREM 3D, nás spolehlivě hřály do mínus 20 stupňů Celsia. Poté již člověk, unavený z celodenního pochodu s těžkými sáněmi, oblečený v jedné vrstvě Power stretche, začínal pociťovat chlad.
Pro mne osobně bylo velmi důležité zjištění, že umělá vlákna izolují i ve velkých mrazech velice dobře a při vysoké vlhkosti vzduchu jsou prakticky nenahraditelná. Hlavní otázkou pro mne tedy zůstává již jen jejich životnost, ale tu budu schopen seriózně posoudit teprve po návratu z Grónska za nějaké čtyři měsíce. V první zkoušce však PRIMA obstála velmi slušně. V tomto článku jsem se nikterak nezabýval dalšími použitými komponenty jednotlivých spacáků, jako jsou např. YKK zipy či svrchní materiál Tactel, protože je považuji u této kategorie za samozřejmost. Byl bych také nerad, aby tento článek vyzněl jako nějaký útok proti peří a péřovému vybavení. Jednalo se o pouhé zhodnocení chování použitých izolačních materiálů v konkrétních podmínkách arktické zimy.
Rožnov pod Radhoštěm
Milan Wlasák
Naše reakce
Ten, kdo zná osobně českého horolezce a polárníka Milana Wlasáka, známého kritika a negativistu, nemůže ani uvěřit, že použil slova jako „PRIMA obstála velmi slušně", „umělá vlákna izolují velmi dobře" a „jsou nenahraditelná". Jeho hodnocení si opravdu velice vážíme a rádi s ním budeme dále spolupracovat.
Kolektiv PRIMA OUTDOOR, s.r.o.
Přečetli jsme na internetových diskuzích
ahoj, mam spacak prima bivak 3D s polargardem ve verzi eco. musim rict, ze za ty tri roky co ho mam, jsem v nem zimou netrpel a to jezdim celorocne, i na snih. hlavni rozdil je opravdu ve strihu, eco verze je hrozne velka .jeste se mi nestalo, abych v zapnutem spacaku dokazal pokrcit nohy. takze kdyz se v noci trochu vic vrtis, stane se ti, ze se dostanes do neprohratych mist spacaku a to obcas i probudi :) ale staci si na sebe vzit jednu tenkou vrstvu a vsechno je v pohode. takze s eco verzi jsem spokojenej, ale dneska bych si mozna priplatil za strihove lepsi normalni verzi. Honza
...taky mam pocit, že je hlavni rozdíl ve střihu. Mam verzi ECO, pouzil jsem ji pri minimlani teplote -20(ve stanu,pri mem bazalnim metabolismu 94W) a naprosto v pohode.verze ECO bych se nebal.
Ahoj jestli Ti můžu poradit tak bych jednoznačně upřednostnil značku spacího pytle prima.Jestli neoplýváš penězi mužu Ti doporucit bezva akci na na strankach výrobce prima .Nabízejí tam za 2490 spacák prima trek 3d eco.Má tu nejlepsí náplň co je.Je to třísezonní spacák.Ostatní od primy jsou trošku dražší , ale určitě nezklamou.Sám jsem po dlouhém rozhodování a spoustě informací vsadil na primu.
... ten spacák má výplň Therm. Micro, což není úplně nejlepší řešení na dlouhý časy (- slehne se rychle, je to mikrovlákno, ne duté vlákno), takže bych byl taky pro ten spacák od Primy s 3D Polarguard, ovšem eco je fakt Eco, viz stránka výrobce.
Dělal jsem nedávno stejné rozhodnutí. Potřeboval jsem něco komfortně do -10 a v mým případě do vlhka. Péřák je rozhodně kvalitnější, vydrží dlouhé roky a je lehčí a menší. Navlhnutím ale ztratí i víc než 30% tepelnýho odporu. A k tomu není potřeba louže ani déšť, stačí vysoká vzdušná vlhkost a je k ničemu, nic s tím nenaděláš. Je to dobrý do většího mrazu (tak pod -5), kde vlhkost je nízká (vymrzá). Já jsem z tohoto důvodu volil syntet. - konkrétně Compact 400 od Sport Worldu pro zcela bezkonkurenční cenu, která tady rozhodně není na úkor kvality. Spacák má dobrý plnění a povrch je taky kvalitní. Konstrukce dobrá, žádný studený švy - akorát na hlavě je jedno dost pitomý tenký místo, takže tam je dobrá čepice nebo šátek (v zimě beztak celkem samozřejmost). Jinak určitě dobrý jsou spacáky od Primy.
Spacák Prima Tulák rozhodně není na léto v Turecku, to by bylo celkem nepohodlný, snad jen pro extrémní zimomřivky a to ještě při 50letým výkyvu počasí. Spacák Prima Tulák 3D je opravdu komfortní do uváděných -8 (vyzkoušeno).
Prima používá špičkové izolační materiály (Polarguard 3D a Delta), takže tepelné vlastnosti jsou nejlepší, jakých je s danou hmotností vlákna možno dosáhnout. Hodnocení bude nižší nejspíš proto, že Prima používá novou Evropskou normu, která je dost přísná oproti většině jiných. Polarguard 3D také něco vydrží (ne, jako peří, ale pár let ano). Se spacákem Bike 3D eco od Primy s komfortem do +5 stupňů C jsem při teplotě kolem těch 5 byl celkem v pohodě (ne teploučko, ale ještě pohodlný :), stejně to bude i u jiných modelů. Hodně záleží na člověku. Základní délka by měla být opravdu dobrá do těch 180 cm, má to 2 metry.
Zkusil bych oslovit nejakeho českeho vyrobce. Třeba Primu. Ti by mohli ušít pytel na míru. Ale je to jen můj názor. Jistě to nevím.
ano, dobré dlouhodobé zkušenosti s českými výrobci - Prima...
Prima (www.prima-spacaky.cz) dělá spacáky pro menší postavy v ceně kolem 1500,-
doporučuju spacák Prima tulák 3D, český výrobce, dobrý přístup, parádní výrobek..
V tom s váma ani zdaleka nesouhlasim a přidali by se ke mě i moji kamarádi, je nás pět co máme Primu a vůbec si nestěžujem. Osobně mám Tuláka šest let starého a vámi zmiňovaný loft bez problému. S udržením tepla je to horší, ale všechno stárne a po šesti sezonách je to už jen letní spacák. Teplotní rozsahy jsou vždycky individualni. Spal jsme s ním v -10, bylo chladno ale dobrý, ale kamarádce je v novém zima i při nule. Souhlas s příjemným materiálem a materiál i dost vydrží. Takže doporučuji.
Jednoznacne Prima!!!
Tak pani, mozno som divny, ale mam Prima Trek 3D a ani pri spani v snehu a zime som s nim nemal problem. Pri cca -5C (mozno aj menej, netusim) som nemal absolutne ziadny problem - samozrejme v stane a nie pod sirakom. Zaklad je kvalitna podlozka. Nevravim, ze je to vas pripad, ale uz som videl frajerov, co sa divili, ze celu noc klepali kosu, a pritom mali pod sebou alumatku.
Zkus se jeste mrknout na spacaky Prima, ja mam od nich zimni a jsem prevelice spokojen.http://www.prima-spacaky.cz/
doporučuju,velmi dobrý univerzál a poměr kvalita/cena bezkonkurenční.navíc prima je domácí a tomu odpovídá i servis.
Môj názor je ,že Prima má t.č.najlepšie postavenie,najširšiu ponuku ,plný servis a bezva kvalitu.A naviac má tam teraz aj akciu.
Co jsem se ptal tak si nikdo na primy nestezuje ...
já mám Primu Trek 3D a naprostá spokojenost, má za sebou pár drsnějších akcí (spaní na sněhu v horách) a pohoda, samozřejmostí je dobrá podložka.
Abych přidal taky konkrétní doporučení: má přítelkyně je velmi zimomřivá, choulí se pod peřinou a vyžaduje externí ohřev, i když já pod stejnou peřinou nemohu horkem vydržet. Pořídil jsem jí "čínu" Sportworld (dováží Prima, www.prima-spacaky.cz). Spacák váží asi dvě kila, má gramáž 400g/m2, jedinou nevýhodou je špatně vyřešený zip, chytá se do něj látka. Ale přítule se vyspí do růžova i když já už klepu kosu v poměrně značkovém "českém" spacáku s gramáží 300... Takže tak.
Spústa spacákov sa robí v dĺžke 230 cm a to by ti mohlo stačiť.Skús kontaktovať fi.Prima.Ak by ti bolo 230 cm málo,tak oni by ti ušili aj dlhší.
kupil jsem nedavno bivak3d a byl jsem ho vyzkouset v rudohori, v mlze a vetru byvalo do rana venku tak 2-5 nad nulou, ve stanu pochopitelne vic. je konfortni do -12 a v moire spodkach a triku me v nem bylo dost vedro. ikdyz se ve stanu hodne srazela para a do rana byl spacak zvenku dost vlhky, dovnitr vlhkost nepronikla. myslim ze je fakt dobry a patri skutecne ke spicce. ke spacakum obecne a to jsou me dloholete zkusenosti a jak jsme zjistil toto tema neni zrovna dostat publikovane, velmi zalezi na momentalnim!!! stavu metabolismu a zahrati tela, mysleno pred tim nez jde clovek spat. (tedy jedlo, jeho energeticka hodnota, ktere pred tim zkonzumoval, zda jde spat rovnou co prisel nebo byl pred tim delsi dobu v klidu atd. a podle toho muze byt rozdil v obleceni ve spacaku az nekolik vrstev za stejnych okolnich meteopodminek.
Súhlasím s tým,že spacáky Prima sú prima.
No, když je někdo zmrzlina, ani spacák nepomůže. Mám spacák Prima Bivak 3D eco, minulý víkend v Beskydech v -12 pod širákem jen v podvlíkačkách a mikině - a jako v pokojíčku. Ale dlužno říct, že pytlík má nadstandardní skladování, pokud není v batohu, visí rozbalenej na věšáku ve skříni. Takže po rozbalení pořád vypadá jak říká kamarád:" Jako by už v něm někdo ležel ;-)"
mám spacák Prima Trek 3d,byl jsem ho vyzkoušet v NT spaní pod širákem,ráno -5 stupňů a v pohode.Myslím,že Prima patří ke špičce mezi spacáky.
Trek 3D - letos v únoru, cca -20°C, v poho (ve stanu, samozřejmě odpovídající oblečení + nafukovačka). Znám asi 8 lidí co maj Primu (naočkoval jsem je), ani jeden si nikdy nestěžoval.
Spacáky Prima můžu z vlastních zkušeností vřele doporučit.
V tomto je lepsia Prima, ktora ma vonkajsi vyrazne vacsi a nestane sa, ze by sa stlacili latky na dotyk. ...je značka pod kterou prodává svoje vlastní věci Hudy sport. Co vím tak spacáky i stany se šijou v Číně, což ale nic neznamená, kdo tam dnes nešije, že. Mam od nich spacák Polar asi čtyři roky, je v pohodě. Za ty peníze bych ale už tehdá dostal od Primy (www.prima-spacaky.cz) jednu vrstvu izolace navíc. Jenže oni používali takovej nepříjemnej tvrdej šusťák. Teď už maj to samý jako RE. A navíc u nich dostaneš doživotní servis, šijou v Česku. Tak tam koukni.
Lacnejší od Primi má 3 x 100g P3D.Mám ho asi 3-4 roky.Loft má stále,i keď už samozrejme nie taký ako keď bol nový.V lete ho vôbec nepoužívam,lebo je priteplý.Za celý čas len jedna chyba-roztrhala sa sťahovacia šnúrka okolo hlavy.Čo ma na ňom vyslovene štve je suchý zip na zafixovanie vrchu spacáku.Všetko sa mi naň chytá a trhá.Volil by som radšej Primu.
Primu mam s vlaknem thermofil super (je to typ Prima Sport) a take jsem spokojen. Navic ma tento spacak super strih http://www.prima-spacaky.cz - vlastne stejny,jako maji novinky. Ale tento spacak vyuziva spice moje draha polovicka. Ja preferuji... ,nebot nejsem zimomrivy a v Prime by mi bylo vedro... Jinak cena byla u obou temer stejna cca 1000 Kc.
Daj si pozor na velkosť,lebo príliš velký spacák nevyhreješ.Pokial si malá,tak Prima bývala ochotná urobiť ti spacák na mieru.Náplň spacáku: buď perie-potom je ľahší ale drahší,alebo nejaké moderné vlákno napr.Polarguard 3D
Spacák na kolo? Jak se v tom prosímtě šlape? :-) Toho ... neznám, ale zkus zvážit ještě Tulák THL od Primy http://www.prima-spacaky.cz. 2*90g/m2 by mělo bohatě stačit i kolem nuly (výrobce uvádí -5, ale znáš výrobce:-/).
Ja bych šel do primy
Prima bude asi lepsi, ale u obou je reálný komfort určitě nižší. Mám ... s náplní Quallofill od DuPontu 2x240g/m2 a ten mozná odpovídá komfortu do -5 az -10. Kámoš má sice Trek od Primy, ale s náplní Polarguard a je spokojen
Mám Treka od Primy s P3D a úplně s přehledem -15 v záhrabu.
Myslím že Prima je t.č. najlepšia na českom trhu a za dané peniaze poskytuje to najlepšie.Vyber si ten najteplejší od Primy a myslím ,že neurobíš chybu.
... nemá na rozdíl od primy samosvorné zipy, takže se může stát že spacák se přes noc otevře
já bych víc věřil Primě, pokud možno z Polarguardu(lepší tepelná izolace i životnost).
Jasně Prima
Prima má dobrý (masivní a trvanlivý) zip
Já mám Prima trek 3D a nemůžu si na něho stěžovat. Používat ho třísezónně a ještě se mi nestalo, že by mi v něm byla zima (a to jsem dost zmrzlá :-)) Zkus se podívat na webové stránky Primy (www.prima-spacaky.cz) - jednu dobu tam měli výprodej loňských modelů za dost zajímavé ceny.
Joe má pravdu,kúp si ten najteplejší .Píšeš ,že máš 164 cm a 58 kg.Skontaktuj sa s Primou a nahlás im svoje rozmery a oni ti ušijú aj menší spacákPri tvojej postave by si mohla mať spacák menší a aj užší než je štandard pre 180 cm postavu a tým ušetríš na celkovej váhe.Samozrejme pri dodržaní gramáže náplne.
podle mě máš lepší Primu Trek3D má nějaké spešl vlákno, váží do 3kg, extrém-16 a stojí do 3000 kdyžtak se podívej na www.prima-spacaky.cz já ho mám už třetím rokem a nemůžu si stěžovat
Naprostý súhlas,Prima je fakt bezva a Trek 3D je bezvadný.Velmi dobrá tip.
Prima ted dělá dobrý spacáky.Trek3D je myslim dobrá volba.do třech kil se vejdou 2 (má 1,6kg) a jako izolace je Polarguard P3D což je vlákno s trojúhelníkovou dutinkou.má výborný termoizolační schopnosti (tepelnej odpor se uvádí asi na 95%peří což je úplně špica) a dobrou tvarovou paměť.takže jesli umělinu tak Polarguard,výrobce se pak liší matrošem,ale prima dělá už docela dobrý a příjemný nylony a ceny slušný a servis doma.přeji šťastnou ruku při výběru.
jasně že laboratorní podmínky.kde jinde bys to chtěl na ty reklamní letáčky naměřit?:-)peří nenahradíš.ale P3D je zatim asi nejlepší umělina.nebo taky neni.ale alespoň podle mojí zkušenosti jo.zkoušel to i ten bláznivej polárník v Grónsku či kde a zatim nezmrz:-)
Značku ..., ale obecně moc nedoporučuju. Zdá se mi totiž, že třeba u Primy je za méně peněz více muziky(Polargardu) a taky ty Číňaňi co pro ... šijou zřejmě nebudou tak pružný co se servisu týká.
Úplně souhlasím. Mám Prima Trek 3D a ještě mi v něm nebylo nikdy zima, a to patřím k těm, kterým je zima skoro pořád :-)
Skús sa pozrieť na adresu: www.prima-spacaky.cz.Majú naozaj dobrý výber s vláknom Polarguard 3D a velmi dobré textilné materiáli a doživotný servis.
S polarguardem 3D souhlasim neni to špatný, ale je potřeba koukat na množství náplně. ... od ... má 90g/m2x2 a Trek 3D od Primy 100g/m2x3. Tzn. Prima dává za zhruba stejnou cenu o jednu vrstvu Polarguardu víc. Kamarád má Trek 3D a ten rozdíl je na první pohled vidět.
Prima spacak rozhodně doporučuju, Mám Trek 3D (cena je však asi třikrát větší, než jsi psal...) a jsem stále už skoro rok nadšen. Jako třísezónní doporučuju Trek, pokud jsi velmi otužilý, tak možná i Tulák.
Mám Prima Tuláka v "loňském designu", což znamená, že jsem ho pořídil za 1700.- Kč. Teplotní rozsah je do -13 v extrému a poté, co jsem ho vyzkoušel, trvdím, že s ním neuděláš chybu. Jenže totéž se dá řící i o Treku :) Takže jsi zase tam, kde jsi byl...
Mám asi 3 roky spacák od Primy a je prima.Jediná vada je náplň-koupil jsem s náplní Thinsulate 370 a chce to prostě peří.Docela se mi slehnul,což je u těchto materiálů jasný.Jinak teploty,uváděné výrobcem, docela dobře sedí a spacák topí i slehlej,takže no problem.
Ja mam staryho Prima Tulaka a nedam na nej dopustit... Uz se mnou preckal i nocni mraz pod sirakem... Sice mi bylo trochu chladno, ale mrazik sem poznal az rano po probuzeni podle jinovatky, ktera byla na celte, kterou sem byl prikrytej...
Prima Trek 3D. Polarguard za ty prachy stojí a Prima rozhodně nezklame....
Ale osobne by som Vám najviac odporúčal spacáky PRIMA:(mám od nich model Tulák s výplňou Polarguard3D)
Spacaky Prima? To je v našom regióne TOP výrobca
...pri vyberu spacaku jsem prosel temer vsechny prodejny prodejce a ze vsech
stran slycham PRIMA....PRIMA. Dokonce i v prodejne kde Prima spacaky neprodavaji me prodavacka spitla „Pane, kupte si Primu!" Proto tedy neni jine volby nez PRIMA Tulak nebo Trek...
Spacák PRIMA mám několik let a myslím, že jsem ho prověřil v nejrůznějších podmínkách a musím říct, že je to naprostá špička. Všechny své kamarády jsem přesvědčil ke koupi tohoto spacáku, jen tak dál:)
Dobrý den,
snad Vás to bude zajímat...v roce 2002 jsem si u Vás koupil dva spacáky. Jeden péřový POLAR SUPER a jeden z umělého vlákna BIVAK. Oba spacáky slouží dodnes, s Polarem jsem přešel zimní Nízké Tatry a zažil jsem s ním i jiné dodobrodružné akce- nejnižší teplota při které jsme v něm spal byla -20*C a zima mi v něm nebyla. S Bivakem chodím na podzimní vandry a také bez problémů se zimou ( jen se trochu slehla výplň- Thinsulate). Když to shrnu tak s oběma spacáky jsem spokojený, odvedli jste dobrou práci. Takže díky za za dobré PRIMA spacáky, díky nimž jsem nezmrznul a ani neomrznul :o)
Mějte se hezky a přeji vše dobré
Libor Sochor.
Jednoznačně doporučuji záhrab, pokud to aspoň trochu jde. Loni na Lysé hoře jsme nocovali v -15°C. Do útočňáku pro 1 jsem se 3 už nevlezli, nezbylo než se zahrabat (lopatu jsem naštěstí měl). Paradoxně jsem na tom byl nejlíp, protože zatímco ve stanu bylo -7°C, já měl v záhrabu pěknou kulatou nulu. Takže i v mým tehdejším dost jetým spacáku pohoda. Ale pozor! Zabere to dost času. Já jsem intenzivně kutal asi 1,5 hodiny. Předtím ještě ušlapat "staveniště" sněžnicemi a nechat sníh 30 minut ustát. Takže 2 hodiny a dost makačka. Taky se hodí nepromokavý gatě nebo aspoň kolena, při kopání dostanou zabrat. Pokud máte vybavení na výši a nemá sněžit, můžete si práci ušetřit. Za v podstatě stejných podmínek (-15, jasno, bezvětří spousta sněhu) jsem několikrát letos v novým spacáku přespával v klidu po širákem. Pod sebe 1m sněhu (ušlapáno lyžemi), igelit, karimatku 8 a 12mm. Na sobě jégrovky a flísku, nasoukanej do PRIMA Bivak 3D Eco. V sobě horkej čaj a spoustu chleba se špekem (kterej dlabu jen v těchto případech - jako palivo je to dokonalé!) A teplíčko, pohodlný spánek až do rána.
Mohu zodpovědně doporučit pouze to, co mám vyzkoušeno: Tj. spacáky s plněním Polarguard3D. Vyzkoušel jsem předtím 3 různá dutá vlákna (něco od ....., od ..... a .....), které mi vydržely vždy cca 2 roky než přestaly hřát (60-90 nocí za rok venku + občasné praní v pračce bez ždímání). Polarguard3D jsem pořídil poprvé před 6 lety (letní 1,2kg Tulák zahřál i v listopadu v -5°C). Dnes je stále dobrý do +5°C. Druhý spacák rovněž používaný 6 let (zimní 2,4kg Extrem zahřál v -18°C předtím a zahřeje v -15°C i teď.). Proto jsem si znovu koupil 2 spacáky s Polarguardem3D (nový letní + podzimní). Nyní budeme s manželkou spojovat zimní(P)+podzimní(L) nebo podzimní(L)+letní(P), přičemž ona vždy přespí v teplejším. V teple použiju starý letní(L) s novým letním(P). = Ideální kombinace.
Názvy konkurenčních spacáků jsme vytečkovali. Chceme ukázat, jak jsou spacáky PRIMA skvělé. Ne, že jsou konkurenční spacáky špatné:-)))